image56
image57

hoş geldiniz...

hoş geldiniz...

image58

RED DUYURU-1 ''BELLEK 1010201510:04 UNUTMA!'' SERGİSİ

SON KATILIM TARİHİ: 30 EYLÜL 2019

‘’BELLEK’’ FOTOĞRAF SERGİSİNE KATILIM ÇAĞRISI

Serginin Adı: ‘’BELLEK 1010201510:04 UNUTMA!’’

Nedir bu kızılca kıyamet?

Kan gövdeyi götürmüş burada!

Ey dünyayı hor gören ölüm,

Krallık ininde bir şölen mi var da

Birden kana boyadın bunca şanlı insanı?

[Shakespeare, Hamlet]

Serginin Amacı: 

anKARA Katliamı toplumda nasıl bir bölünmüşlüğün olduğunu ortaya koydu. Yıllardır bölünme fobisi ile toplumu dizayn ederek, siyasi rant elde etmeye çalışan egemenler Ankara Katliamı ile bir kez daha bizlere hakikati sorgulatmışlardır.

Barış, kardeşlik ve demokrasinin toplumsal düzende hakim olduğu bir dünyanın her zamankinden daha fazla ihtiyaç olduğunu biliyoruz. Ankara’da patlatılan bombaların “Barış, Kardeşlik ve Demokrasi” taleplerine atılmış olduğunu da biliyoruz.

Katliamın ardından toplumda görülen, acıların bölünmüşlüğüdür. 

Fiziki sınırlar olmasa da vicdan ve adalet duygularında bu bölünmüşlüğü yaşadık/yaşıyoruz. Başkasının acısını paylaşmayan bir toplum olmanın sancılarını yıllardır sağ-sol, Alevi-Sünni, Kürt-Türk çatışması olarak yaşadık/yaşıyorduk. Ankara’da patlatılan bombalar bu çatışmanın, vicdanlardaki bölünmüşlüğün fotoğrafı olarak tarihe geçmiştir.

Cumhuriyet tarihinin en büyük katliamı 10 Ekim 2015 Saat:10.04 ‘de yaşanmıştı. Ankara Gar’ının 2 km uzaklığındaki alanlardan başlayıp ülkenin en uzak yerlerine kadar gösterilen tepkilerin yansımaları insanlık tarihinde ve belleklerimizde her daim hatırlanacaktır.

10 Ekim 2019 Saat:10.04 anKARA katliamının 4. Yılı doluyor. Beşinci yılına giriliyor. Barış ve Demokrasi isteğiyle yola çıkan yüzbinlerce insana karşı insanlık suçu işlenmiş ve bizim tarihimize ‘’anKARA katliamı olarak geçmiştir. Devlet ‘’terör olayı’’, ‘’Gar patlaması’’ olarak kendi resmi tarihini yazmaya çalışadursun.. 

Yaşadıklarımız, tanık olduklarımız, Adaletsizliğe, Hukuksuzluğa ve Sansüre karşı Barış’ta ısrarlarımız dinmedi. Katliamlar üzerinden siyasi çıkar sağlamaya çalışanların bu katliamları açığa çıkarmaları ne kadar mümkünse o kadar yol alındı. 4 yıl geçti. Katledilen 103 insan fidan oldular. O krallık ininde katliamları planlayanlar ve onların örgütlerine inat, Barış ve Demokrasi mücadelemiz sürüyor. 

anKARA katliamının 5. Yılına girerken insanlığa karşı işlenen suçlara, anti demokratik uygulamalara karşı fotoğraflarla hatırla/unutma diyoruz. Yazı, ses ve görüntünün bugünü yarına aktarmadaki önem ve değerini biliyoruz. Bu sorumluluğu toplumla paylaşmak, paylaşarak unutturmamak istiyoruz.

Sergiye Kimler Katılabilir:

Katliamı yakından/uzaktan yaşamış, Ankara’da olmayıp olduğu yerde refleks göstermiş, dünyanın her yerinde katliamlara ve insanlığa karşı işlenen suçlara, anti demokratik uygulamalara karşı eylem ve etkinliklerde fotoğraf çekmiş, tüm fotoğrafçılara açıktır. 

Geniş katılımlı bir “Bellek” sergisinin gerçekleştirilmesine destek verecek fotoğrafçılara çağrımızdır: Profesyonel/amatör ayrımının olmadığı, görüntü kaydeden herhangi bir araçla çekilmiş fotoğrafların değerlendirildiği, herkese açık, geniş katılımlı “BELLEK1010201510:04 UNUTMA!” sergisini hep birlikte hazırlayalım.

KATILIM BİLGİLERİ;

FOTOĞRAFLARIN İŞARETLENMESİ ve GÖNDERİLMESİ

Fotoğraflar baskısız dijital ortamda redfotograf@gmail.comadresine mail olarak gönderilecektir. 

KATILIM

Ücretsizdir. 

SERGİ ve KATILIM KOŞULLARI

a) Sergi tüm fotoğraf çekenlere açıktır.( Her türlü fotoğraf aracı ile) 

b) Katılımcılar en fazla 3 (üç) fotoğraf ile katılabilir. (Arşiv amaçlı daha da fazla yollayabilirsiniz.)

c) Fotografların kısa kenarı 20 cm, uzun kenarı 30 cm olacak şekilde, Jpeg formatta ve 300 dpi’dan az olmayan sayısal değerlerde olmalıdır. Daha yüksek olabilir. 

KULLANIM HAKKI

a) Sergiye katılan fotoğrafların her türlü yayım, kullanım ve sergileme hakları eser sahibiyle birlikte REDFOTOĞRAF’a aittir. Toplumsal dayanışma içinde sergiyi düzenleyen kurum her alanda bu fotoğrafları amaçı doğrultusunda ücretsiz olarak, Afiş, duyuru , sergileme , katalog-broşür basımında kullanabilir.

b) Sergilemeye değer bulunan fotograflar, fotoğraf sahibinin adı belirtilerek veya kollektif ortak bir isimle yayımlanabilir..

c) Serginin Katılım formunu imzalayan katılımcılar bu şartnamenin tüm koşullarını kabul etmiş sayılırlar.

TAKVİM

Son katılım tarihi : 30 Eylül 2019

Sergi ve Fotozin  : 10 Ekim 2019 

(Etkinlik ve sergi bilgileri daha sonra açıklanacaktır.)

 SERGİ SEKRETERYA   Redfotoğraf :

redfotograf@gmail.com - www.redfotograf.com- www.facebook.com/groups/redfotograf


KATILIM FORMU

Adı Soyadı / Name Surname :

Adres / Address :

:

:

:

E-mail :

Cep Tel / GSM Phone :

İmza / Signature  : 

(lütfen bu bölümü doldurup fotoğraflarla birlikte redfotograf@gmail.com mail adresine yollayınız.) 

Yeni bir yer mi açtınız; mağazanızı yeniden mi tasarladınız veya yeni bir ürün ya da hizmet mi eklediniz? Bu haberi kendinize saklamayın; paylaşın, duymayan kalmasın.

SSS’leri görüntüleyin

Müşterilerin soruları varsa, bizim de yanıtlarınız var. En sık sorulan soruları ekleyin; böylece herkes kazançlı olsun.

image59

RED DUYURU-2 KARANLIKTAN-AYDINLIĞA FOTOĞRAF SERGİSİ

SON KATILIM TARİHİ: 29 KASIM 2019

  

2019, SERGİYE KATILIM ŞARTNAMESİDİR…

Merhabalar;

Redfotoğraf ve DKD (Divriği Kültür Derneği) olarak *Mehmet Atay anısına “MEHMET ATAY FOTOĞRAF ETKİNLİĞİ 2019” düzenliyoruz. Bu yıl konumuzu “KARANLIKTAN AYDINLIĞA” olarak belirledik. 

Çünkü; 

‘’Özgürlük ve akılcı düşünce’’ insanlığın medeniyeti kadar eski kavramlardır.

Ne yazık, ‘’teokrasi ve aristokrasi’’ de öyle. 

Toplumun "sessiz" yığınlarına pranga olan bu iki kelepçe, özgürlük ve akılcılığın yeşermesine yüzyıllarca izin vermemiş, bulduğu her fırsatta başka yüzlerle, başka yöntemlerle karşısına dikilmiştir.

Çünkü özgür düşünce ve akılcılık önce barınmada, yaşamada, beslenmede sonra ise hukukta, özgürlükte, eşitlikte, kimlikte, inançta, sanatta, cinsiyette ve sonunda bütün hayatta eşitlik demektir.

Gerçek bir eşitliğin olduğu yerde ne yobazlığın sultasına izin olur ne seçkinlerin.

Çünkü gerçek bir aydınlığın olduğu yerde karanlığa yer kalmaz.

Bu tehlikeyi görenler, kendi karanlıklarını yüreğinde aydınlığı taşıyanları yakarak ayakta tutmayı denerler.

17. yüzyılın İtalya'sında bir engizisyon mahkemesinde yakılan Giordano olur bazen aydınlığın adı. Bazen de 20. yüzyılın Türkiye'sinde Madımak'ta alevlerle katledilen Mehmet.

Aydınlık için yakılanlar, belki karanlıkları savunanlar için kor bir ateşte yok olurlar. 

Ama aydınlığın ışığını aklında ve yüreğinde taşıyanlar için ölümsüz ve unutulmazdırlar.

Aklı ve özgürlüğü rehber edinen gözler için üyemiz Mehmet Atay ve onun gibiler, bu dünyayı karanlığa boğmak isteyenlere karşı mücadelede umudun ve hayatın ışığıdırlar.

Onların ismiyle, hatırasıyla, hayalleriyle, fikirleriyle ve yürekleriyle sürecek bir mücadeledir bu. Elbette, karanlıktan aydınlığa.

MEHMET ATAY KİMDİR?

Mehmet Atay; Gazi Üniversitesi Maliye Yüksek Okulu Oluşum Tiyatro oyuncusu. Çağdaş
Divriği Gazetesi muhabiri, amatör fotoğrafçı,İstanbul Divriği Kültür Derneği Yönetim
Kurulu üyesi., 1968 baharında Divriği'nin Göndüren köyünde asi bir tomurcuk doğdu.
Altı kardeşin en küçüğü, sömürüye ve zulme karşı koymada, insanca yaşam mücadelesinde en büyüğüydü ailenin... 

Bu düzenin sömürüsüne, gericiliğine ve haksızlığına karşı koymuş, herkesin bir koyup üç almak için savaş çığırtkanlığı yaptığı o dönemde barışı hem de koşulsuz barışı dillendirenlerin ön saflarında yer almıştır. Barıştan, demokrasiden ve ortak yaşamdan yanaydı... 

Çocukları bombalar değil de sevgi büyütsün istiyordu. Bütün derdi barış ve insanca bir yaşamdı, özgürlük, dostluk ve barış İçin gittiği ozanların diyarı Sivas'ta yıllarca mücadele ettiği gericiler tarafından 2 Temmuz 1993'le 32 aydınımızla birlikte yakılarak katledildi. 

Divriği Kültür Derneği tarafından mücadelesinin mücadelemiz olduğunun unutulmaması için Mehmet Atay anısına fotoğraf etkinliği düzenlenmektedir. Fotoğraf etkinliğimizin amacı; toplumsal olaylar karsısında toplumun duyarlılığını ölçmek ve çağımızın en büyük katliamlarından biri olarak tarihe kanlı harflerle adını yazdıran Sivas Katliamında yitirdiğimiz 32 aydınımızın yaktığı meşaleyi söndürmemektir.

NASIL KATILACAKSINIZ?

Konu: “KARANLIKTAN AYDINLIĞA“

Katılım:

1. Katılım herkese açıktır ve ücretsizdir.

2.  Katılımcılar “KARANLIKTAN AYDINLIĞA” teması etrafında en fazla 2 (iki) fotoğraf ile  katılabilirler. (Arşiv amaçlı daha fazla yollanabilir…)

3. Yapıt gönderenler eserlerin kendilerine ait olduğunu beyan ve kabul etmiş sayılırlar.

4. Seçici kurul, yapıtların kurallara aykırılığını saptarsa yapıtları geri çevirme yetkisine sahiptir.

5. Sergilenmeye hak kazanan yapıtlar, ticari olmamak kaydıyla sergileme-katalog-broşür-  afiş medya organlarında ve çeşitli ortamlarda fotoğrafçı adı belirtmek koşuluyla kullanılabilir. Bunun için katılımcılara bastırılabilinirse katalog ve katılımcı sertifikası verilir. Herhangi bir telif ödenmez.

Yapıtların Özellikleri ve Boyutları

1. Fotoğraflar dijital olarak kabul edilecektir.

2. Fotoğrafların JPEG formatında, en az boyut 20 x 30 cm. 300 dpi çözünürlükte olması gerekmektedir.

3. Yapıtlar, etkinliğin konusu olan “KARANLIKTAN AYDINLIĞA” temasına uygun olmalıdır.

Yapıtların Gönderilmesi ve İşaretlenmesi

           Yapıtlar internet üzerinden, gönderilecektir. İnternet üzerinden katılanlar kişisel bilgilerini world sayfası olarak (ad - adres - telefon ve e-mail) ve eserlerini,  redfotograf@gmail.com  adresine e-mail ortamında göndermeleri gerekmektedir. 

Etkinlik Takvimi

1.         Katılım son tarihi: 29 KASIM 2019

2.         Sergi yeri, tarihi ve etkinlik programı: (Daha sonra açıklanacaktır)

Etkinlik Sekretaryası: 

DKD: Divriği Kültür Derneği: www.divrigi.org.tr Mail : info@divrigi.org.tr

Adres: İstiklal cad. Suriye Pasajı No:348 Kat:2 Beyoğlu-İstanbul Telefon:0212 292 20 20

Redfotoğraf: www.redfotograf.com - redfotograf@gmail.com

Yeni bir yer mi açtınız; mağazanızı yeniden mi tasarladınız veya yeni bir ürün ya da hizmet mi eklediniz? Bu haberi kendinize saklamayın; paylaşın, duymayan kalmasın.

SSS’leri görüntüleyin

Müşterilerin soruları varsa, bizim de yanıtlarınız var. En sık sorulan soruları ekleyin; böylece herkes kazançlı olsun.

Abone Ol

Bizden haberdar olmak için üye olun.